Ilość ciekawostek i atrakcji sobotniej wyprawy po Runowie Krajeńskim zaskoczyła chyba wszystkich uczestników. Zorganizowana 29 maja 2021 r. przez Krajeński Park Krajobrazowy wycieczka z przewodnikiem wpisywała się w corocznie organizowaną akcję, odkrywania regionu pod auspicjami woj. Kujawsko-Pomorskiego. Impreza w tym roku nosiła nazwę „ESKAPADA – poznaj swój region z przewodnikiem”. Pierwotnie zaplanowana na 2 godziny, trwała niemal 3,5. Od początku do końca naszym przewodnikiem była pani Angelika Kubera, znawczyni Runowa Kr. i miłośniczka całej Krajny, a od niedawna również przewodnik PTTK.
Odkrywanie zakamarków i tajemnic miejscowości rozpoczęliśmy od wybudowanego w XVII w. kościoła pw. Trójcy Świętej. Tu towarzyszył nam również jego gospodarz ks. Sylwester Olszanowski. Opowiedział nam o historii kościoła, jego fundatorach – rodzinie Orzelskich, a także o najcenniejszych elementach wyposażenia świątyni. Mieliśmy okazję zajrzeć do zakrystii i pomieszczenia nad nią gdzie fundatorzy kilkaset lat temu przysłuchiwali się mszy i obserwowali wiernych. Wdrapaliśmy się również na kościelną dzwonnicę.
Nasza trasa wiodła następnie do siedziby Nadleśnictwa Runowo, gdzie powitał nas nadleśniczy Kamil Walenciuk. Siedziba nadleśnictwa mieści się obecnie w dawnym domu pastora, który jest przestronniejszy niż pierwotna siedziba, która mieściła się w budynku bliżej ulicy.
Nadleśniczy opowiedział nam o trudach związanych z ogromem prac jakie należało wykonać po wielkich stratach wywołanych nawałnicą w 2017 r. W nadleśnictwie czekał na nas ciepły poczęstunek, a także upominkowe parasolki i łakocie. Uczestnicy mogli zasiąść w fotelu samego nadleśniczego oraz podziwiać wykonane z dębów runowskich lasów piękne meble i elementy zdobnicze.
Po posileniu się pyszną zupą ruszyliśmy w stronę starej gorzelni. Po drodze minęliśmy zabytkowy budynek administracji dawnego folwarku. Przed gorzelnią przywitała nas właścicielka zabudowań pani Izabela Engelgardt-Charzewska i zgodziła się pokazać nam wnętrza nieczynnego już zakładu, który produkował spirytus ze zboża lub ziemniaków. A środku jakby czas stanął w miejscu, wszystkie maszyny i urządzenia jakby w oczekiwaniu na rozruch stały w komplecie pokryte jedynie nieco kurzem i oplecione pajęczynami. Zakład jest do kupienia… 😉 Pani Iza opowiedziała nam nieco o produkcji tego niezwykłego napoju i o tym dlaczego zaprzestano produkcji.
Dalej, przechodząc przez zabudowania dawnego gospodarstwa w którym niegdyś do pracy na roli trzymano aż 70 koni udaliśmy się przed pałacyk gdzie mieszka pani Iza. Obiekt również posiada ciekawą architekturę i bogatą historię. Otaczające go ogrody były niegdyś sławne na całą okolicę. Hodowano tu wiele egzotycznych roślin.
Wisienką na torcie naszej wyprawy były ruiny pałacu. Pani Angelika zdradziła nam wiele ciekawostek i tajemnic tego miejsca. Zwiedziliśmy również piękny park z wieloma jak się okazało tajemniczymi drzewami będącymi pozostałościami po dawnych właścicielach. Więcej o pałacu możecie poczytać w katalogu ciekawych miejsc portalu -> Pałac Runowo Krajeńskie
Po niemal 3,5 godzinnym spacerze wszyscy zgodnie stwierdzili, że takie inicjatywy jak zwiedzanie i poznawanie regionu należy organizować częściej. To była bardzo interesująca i odkrywcza sobota.
Zapraszam do obejrzenia galerii fotografii z całości wyprawy.